بهترین روش ترک متادون ( چگونه متادون را ترک کنیم؟ )

متادون چیست

 

یکی از قرص های اعتیاد آوری که این روزها بسیار باب شده است و به دلیل تغییر ساختار های ذهنی و ایجاد احساس آرامش خاطر و خوشحالی در بین جوانان بسیار رایج است قرص متادون می باشد. این قرص در مباحث روانپزشکی نیز کاربرد فراوانی دارد اما مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک آن می تواند موجب بروز اعتیاد در فرد مصرف کننده باشد. متاسفانه همانطور که گفته شد ترک این ماده به دلیل تغییراتی که در بخش ذهنی فرد به وجود می آورد کمی دشوارتر می باشد. در ادامه این مقاله از نوروکمپ متخصصان ما به این سوال پاسخ می دهند که متادون چیست و بهترین روش برای ترک متادون کدام است؟

 

 

تلفن مشاوره نوروکمپ

برای دریافت مشاوره بر روی تصویر بالا کلیک نمایید.

 

چگونه متادون را ترک کنیم ؟

اگر سوال شما هم این است که چگونه متادون را ترک کنیم باید بگوییم در مورد متادون هم مانند هر ماده اعتیاد آور دیگری مانند شیشه، تریاک، هروئین و مواد مخدر دستمال به سه روش میتوان انجام داد:

1. اولین راهی که هر کسی به ذهنش خطور میکند ممکن است ترک متادون در خانه باشد ولی متاسفانه این روش معایب زیادی دارد، و قطعا نبود نظارت پزشکی مداوم می‌تواند خطرناک باشد، به خصوص در موارد ترک ناگهانی. همچنین بدلیل عدم وجود حمایت و ساختار منظم ممکن است به بازگشت به مصرف متادون منجر شود.

2. ترک متادون در کمپ‌های دولتی دومین روش برای ترک متادون میباشد که مزایا و معایب مخصوص به خود را دارد. از مزایای آن میتوان به حمایت گروهی و هزینه کمتر اشاره کر.  بودن در کنار افرادی که تجربه مشابه دارند می‌تواند احساس همدلی و حمایت ایجاد کند. همچنین کمپ‌های دولتی معمولاً هزینه کمتری نسبت به کلینیک‌های خصوصی دارند. ولی خب معایبی هم دارد مانند کیفیت ضعیف خدمات همچنین شرایط زندگی در کمپ‌ها ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد.

3.ترک متادون در کلینیک‌های تخصصی: تنها عیب این روش هزینه بیشتر آن به نسبت دو روش دیگر است و مزایای بسیار زیادی دارد.

 • در کلینیک‌ها، نظارت پزشکی و روان‌شناختی به صورت مداوم انجام می‌شود.
 • کلینیک‌ها می‌توانند درمان‌های دارویی و روان‌درمانی تخصصی را ارائه دهند.
 • محیطی امن و کنترل شده برای ترک مواد فراهم می‌کنند.

بهترین روش ترک متادون بدون درد

 از متادون برای درمان اعتیاد به مواد مخدر دیگر مانند ترک اعتیاد تریاک استفاده می شود. اما در صورتی که مصرف آن زیر نظر پزشک صورت نگیرد و فرد به طور خودسرانه و بدون برنامه اقدام به مصرف آن نماید، خود می‌تواند منجر به اعتیاد به متادون شود و علائم سوء مصرف متادون در او ظاهر می‌گردد. در این صورت باید سریعا اقدامات مربوط به ترک قرص متادون برای وی انجام شود.

بنابراین ترک صحیح متادون همانطور که به مزایای آن اشاره کردیم ترک متادون در کلینیک‌های تخصصی میباشد که با مراجعه به کمپ ترک اعتیاد لاکچری تهران و کمک گرفتن از متخصصین این حوزه اتفاق می‌افتد. در این مراکز، اعتیاد به شکل صحیح و به صورت تدریجی زیر نظر متخصص ترک می‌شود.

از طرف دیگر فردی که موفق نشده با متادون اعتیاد خود را ترک کند در واقع خود را شکست خورده می‌بیند و از لحاظ روحی کاملا بهم ریخته است و انگیزه این فرد پایین است و هر لحظه امکان لغزش در او وجود دارد.

ترک قرص متادون در نوروکمپ به صورت تدریجی انجام می‌شود و هیچ گونه داروی دیگری جایگزین متادون نمی‌شود و درمان به صورت سم زدایی برای خروج متادون از بدن و در کنار آن خدمات روان درمانی و روانشناسی برای بیمار صورت می‌گیرد.

 

چگونه متادون را ترک کنیم

 

علائم ترک متادون

علائم خماری متادون شامل ایجاد مشکلات گفته شده در ذیل برای فرد می شود که در روزهای سم زدایی که سخت ترین روز ترک متادون است ظاهر می شود. با قرار گرفتن تحت نظر پزشک می‌توان علائم خماری متادون را به حداقل ممکن رساند و سریع تر به بهبودی دست یافت.

 • بی‌ خوابی
 • بدن درد
 • ضعف
 • سرگیجه
 • کاهش فشار خون
 • اختلال در بینایی
 • کاهش میل جنسی
 • اضطراب
 • افسردگی
 • بی‌قراری

ممکن است همه مواردی که برای عوارض ترک متادون برشمردیم در یک نفر رخ ندهد و برخی از آنها نیز در بیشتر افراد اتفاق می افتد و شایع تر است. یکی از علائم شایع ترک متادون، بی خوابی در افراد میباشد در مقاله ” بی خوابی ترک متادون چند روز است به این نشانه شایع ترک پرداخته ایم.

مشاوران ما بیماران را از لحاظ روحی حمایت می‌کنند و با برگزاری جلسات گروهی و درمان اعتیاد به شکل اصولی این افراد را به سمت زندگی عاری از اعتیاد هدایت می‌کنند.
جهت مشاوره برای ترک قرص متادون با ما تماس بگیرید. برای اینکه دچار لغزش نشوید لازم است با اقدامات پیشگیری از لغزش اعتیاد آشنا شوید که در مقاله دیگری این اقدامات را معرفی کرده‌ایم.

 

تلفن مشاوره نوروکمپ

برای دریافت مشاوره بر روی تصویر بالا کلیک نمایید.

246 پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند