نحوه ترک قرص پرگابالین ( عوارض قطع ناگهانی قرص پرگابالین )

مکانیسم اثر پرگابالین

پرگابالین، به عنوان یکی از داروهای مؤثر در درمان بیماری‌های عصبی و اضطرابی شناخته شده است، در صورت مصرف مکرر و بدون تجویز این دارو ممکن است با علائم اعتیاد به آن و عوارضی که برای بدن دارد مواجه شوید.

ترک ناگهانی پرگابالین ممکن است به بروز علائم ترک شدید منجر شود، که می‌تواند شامل اضطراب، تعریق، و مشکلات خواب باشد. در این مقاله، به بررسی دقیق‌تر عوارض جانبی مصرف پرگابالین و روش‌های موثر برای ترک تدریجی این دارو خواهیم پرداخت تا به کاربران کمک کنیم با دانش کافی و آگاهی از مخاطرات، بهترین تصمیمات را برای سلامت خود اتخاذ کنند.

 

تلفن مشاوره نوروکمپ

برای دریافت مشاوره بر روی تصویر بالا کلیک نمایید.

 

عوارض قطع ناگهانی پرگابالین

  • اسهال
  • استفراغ
  • افسردگی
  • عرق شدید
  • استرس
  • احساسی سرگیجه

در صورتی یک یا چندین علائم را داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا در مورد ادامه یا قطع مصرف دارو تصمیم‌گیری کند. این مورد برای قرص ریتالین نیز بسیار مهم است در صورت مصرف این قرص حتما برای کاهش عوارض ترک ریتالین با پزشک مشورت نمایید.

 

 

حتما بخوانید: قرص اکستازی چیست

 

آیا قرص پرگابالین مرفین دارد؟

در پاسخ به این سوال که آیا پرگابالین مرفین دارد و باعث اعتیاد به این قرص می شود باید گفت بله پرگابالین یک داروی ضد صرع است و در درمان دردهای بسیار شدید نیز تجویز می شود و برای آنکه بتواند به خوبی عمل کند دارای دوزی از مواد آرامشبخش است که موجب ایجاد اعتیاد در افراد مستعد مخصوصا افرادی که به الکل یا مواد مخدر اعتیاد دارند می‌شود به همین دلیل لازم است حتما پیش از شروع مصرف آن با پزشک متخصص صحبت کنید.

آنچه مسلم و مشهود است این نکته می‌باشد که این دارو قطعاً باید توسط روانپزشک و یا متخصص مغز و اعصاب تجویز شود. استفاده خودسرانه از پرگابالین موجب زیانی است که جبرانش به این راحتی‌ها میسر نخواهد بود.

پرگابالین و اضطراب در کنار یکدیگر شناخته شده هستند. این دارو سبب می‌شود که مغز از ترشح موادی که موجب بروز اضطراب می‌شود جلوگیری کند. البته با توجه به بررسی‌هایی که انجام گرفته بیشتر برای اضطراب‌های کوتاه مدت پاسخگو خواهد بود و برای چنین اضطراب‌هایی تجویز پزشک متخصص متفاوت است.

قرص پرگابالین چیست؟ دارویی برای مهار و کنترل درد‌های عصبی دیابت. پرگابالین و دیابت، در کنار یکدیگر برای بیماران مبتلا به دیابت شناخته شده هستند. یکی از عوارض دیابت ایجاد درد‌های عصبی است که به نوروپاتی شهرت دارد. این دارو در تسکین این درد که حالتی پیش رونده دارد بسیار مؤثر است.

افراد مبتلا به صرع در سیستم مرکزی عصبی دچار اختلال هستند و همین امر سبب می‌شود که هر از گاهی دچار حملات صرع و تشنج شوند. پرگابالین فعالیت الکتریکی غیر طبیعی مغز را کاهش می‌دهد و به این ترتیب از شدت حملات کاسته و یا حتی مانع آن می‌شود البته پزشکان معمولاً پرگابالین را همراه دارو‌های دیگر برای صرع خفیف تجویز می‌کنند. به هر حال اگر از بیمارانی هستید که از این دارو برای مواردی که پیشتر ذکر شد، استفاده می‌کنید باید نسبت به عوارض و احتمال اعتیاد‌آور بودن پرگابالین آگاه باشید و بدانید عوارض قرص پرگابالین کدامند.

به دلیل سبک زندگی اشتباه افراد بسیاری را می‌شناسیم که با وجود سن و سال کم دچار دیسک کمر می‌شوند. دیسک کمر گاهی موجب درد‌هایی در این ناحیه می‌شود که تحملش واقعاً طاقت‌فرسا است. پرگابالین در این جا به کمک می‌آید. پرگابالین کپسول چیست؟ کپسولی برای کاهش و تسکین درد‌های ناشی از دیسک کمر. از جمله موارد کاهش یا تسکین درد توسط پرگابالین می‌توانیم به درد‌های ناشی از آسیب ضابعه نخاعی، درد‌های نوروپاتیک که ناشی از آسیب و عفونت است، درد بیماری زونا و … اشاره کنیم.

 

عوارض پرگابالین

 

ترک قرص پرگابالین

شاید برای بسیاری از افراد اعتیاد به قرص پرگابالین خیلی قابل باور نباشد. اما از آنجایی که این دارو خاصیت آرام بخشی، ضد اضطراب و تسکین درد ممکن است برخی بیماران به سوء مصرف آن دچار شده و با شناخت عوارض بی‌شمار پرگابالین برای ترک اعتیاد آن اقدام کنند. از آنجایی که این قرص اعتیاد‌آور است تأکید زیادی می‌کنیم تا حتماً تحت نظر پزشک آن را مصرف کنید. در استفاده خودسرانه از آن پرهیز کرده و دوز‌های دارو را به دلخواه خودتان تغییر ندهید. حتی اگر قصد قطع مصرف آن را دارید باز هم باید با صلاح دید پزشک انجام شود.

در صورتی که بیمار دچار سوء مصرف باشد نحوه ترک پرگابالین نیز باید تحت نظر متخصص ترک اعتیاد و در محیطی سالم و امن و در کمپ ترک اعتیاد لاکچری انجام پذیرد. کمپ ترک اعتیاد، کلینیک‌های تخصصی و فوق تخصصی ترک اعتیاد و مراکز اینچنینی با بهره گرفتن از متخصصان و مشاوران بهترین مسیر برای ترک قرص پرگابالین محسوب می‌شوند. لیست بهترین مراکز ترک اعتیاد در تهران را در مقاله‌ی دیگری جمع آوری کرده ایم.

معمولاً فرآیند ترک پرگابالین سخت و طولانی می‌باشد. اعتیاد به پرگابالین زمانی اتفاق می‌افتد که فرد برای تسکین بیشتر درد و رسیدن به آرامش دوز‌های بالاتری مصرف کرده و به مرور زمان به دارو وابستگی پیدا می‌کند بدون اینکه احساس آرامش و تسکین در او افزایش بیابد. ادامه این روند در خلق و خوی فرد، فرآیند خواب و امور زندگی روزمره وی اختلال ایجاد کرده و کم کم او را دچار انزوا و افسردگی شدید می‌کند.

در چنین شرایطی گفته می‌شود که فرد به پرگابالین اعتیاد پیدا کرده است. در صورتیکه 24 ساعت از مصرف پرگابالین بگذرد علائم ترک پرگابالین، بی‌قراری، درد، پرخاش، بی‌خوابی و … در فرد ظهور می‌کند. هر چه میزان مصرف و دوز‌های مصرفی پایین‌تر باشد این علائم و عوارض آزاردهنده زودتر به پایان می‌رسد. اما در افرادی با میزان مصرف بالا، زمان زیادی می‌برد تا سم دارو از بدنشان بیرون برود.

 

مکانیسم اثر پرگابالین

 

 روش‌های ترک پرگابالین

ترک پرگابالین ممکن است به دلایل مختلفی از جمله جلوگیری از عوارض جانبی طولانی مدت، بهبود شرایط بیماری یا به دستور پزشک انجام شود. برای این که فرآیند ترک دارو به صورت ایمن و کارآمد صورت پذیرد و عوارض ترک قرص پرگابالین به حداقل برسد، چندین روش موجود است که در زیر به آنها پرداخته‌ایم:

  • نحوه ترک پرگابالین به صورت تدریجی

یکی از ایمن‌ترین و مؤثرترین روش‌های ترک پرگابالین، ترک تدریجی دارو است. در این روش، دوز دارو به تدریج کاهش می‌یابد تا بدن فرصت داشته باشد به تغییرات عادت کند و خطر بروز عوارض ناشی از قطع ناگهانی دارو کاهش یابد. این فرآیند باید تحت نظارت پزشک و با برنامه‌ریزی دقیق انجام شود.

  • استفاده از داروهای جایگزین

گاهی اوقات، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد داروی دیگری را جایگزین پرگابالین کند که عوارض جانبی کمتری دارد یا با وضعیت فعلی بیمار سازگارتر است. این داروهای جایگزین باید به گونه‌ای انتخاب شوند که همپوشانی مناسبی با پرگابالین داشته باشند و به آرامی جایگزین شوند. گاهی حتی از خود پرگابالین در ترک اعتیاد استفاده می‌شود. به این صورت که به تشخیص پزشک ابتدا کاهش دوز صورت گرفته و در مراحل بعدی با جایگزین کردن قرص و یا قطع کامل دارو به سلامت بیمار کمک می‌شود.

  • کمک‌های مشاوره‌ای و روانشناختی

ترک دارو می‌تواند فرآیندی استرس‌زا باشد، به ویژه اگر بیمار به دارو وابستگی پیدا کرده باشد. استفاده از خدمات مشاوره و روان درمانی می‌تواند به بیمار کمک کند تا به شیوه‌ای سالم‌تر با تغییرات مقابله کند. همچنین، شرکت در جلسات گروه‌های حمایتی که افراد دیگری با تجربیات مشابه شرکت می‌کنند، می‌تواند مفید باشد.

 

تلفن مشاوره نوروکمپ

برای دریافت مشاوره بر روی تصویر بالا کلیک نمایید.

 


13 پاسخ

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند